Debuxe puntos, liñas e textos dunha poligonal de Excel a AutoCAD

Teño esta lista de coordenadas en Excel. Nestas hai unha coordenada X, unha coordenada Y e tamén un nome para o vértice. O que quero é debuxalo en AutoCAD. Neste caso, usaremos a execución de scripts desde un texto concatenado en Excel.

Concatenar un comando para a inserción de puntos en AutoCAD

A táboa mostrada no gráfico, como podes ver, inclúe unha columna co nome do vértice, despois as coordenadas UTM para as columnas X, Y.

O primeiro que debemos facer é concatenar as coordenadas mentres o comando de AutoCAD agarda. Por exemplo, para debuxar un punto que ocuparemos: coordenada PUNTO X, coordenada Y.

Entón, o que faremos é inserir unha nova columna con estes datos concatenados, no formulario:

PUNTO 374037.8,1580682.4
PUNTO 374032.23,1580716.25
PUNTO 374037.73,1580735.14
PUNTO 374044.98,1580772.49
PUNTO 374097.77,1580771.83
PUNTO 374116.27,1580769.13

Para facer esta concatenación fixen o seguinte:

  • Chamei a cela D4 co nome POINT,
  • Creo coa función de concatenación, unha cadea que inclúe a cela POINT, entón deixei un espazo usando »«, entón concatenou a cela B5 cun redondeo de dous díxitos, para debuxar a coma que usei «,», entón teño concatenou a cela C5. Logo copiei para o resto das filas.

Debuxe os puntos en Excel

Copiei o contido da columna D nun ficheiro de texto.

Para executalo, escríbese na barra de comandos SCRIPT, despois a tecla Intro. Isto levanta o explorador e busco o ficheiro que chamou geofumadas.scr. Unha vez seleccionado, preséntase o botón de apertura.

E voila, alí temos os vértices debuxados.

No caso de que os puntos non sexan visibles, é necesario achegarse ao conxunto completo de obxectos. Para iso escribimos o comando Zoom, entra, Extent, enter.

No caso de que os puntos non sexan moi visibles, execútase o comando PTYPE, entón o seleccionado na imaxe.

Concatenar o comando en Excel e debuxar o polígono en AutoCAD

Debuxar o polígono será a mesma lóxica. coa variante que ocuparemos o comando PLINE, entón as coordenadas concatenadas e finalmente o comando CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
Pechar

Chamamos a este script geofumadas2.scr, e ao executalo teremos a pegada do debuxo. Elixín a cor amarela para notar a diferenza cos vértices vermellos.

Concatenar o comando en Excel e anotar os vértices en AutoCAD

Finalmente, tomamos nota dos textos da primeira columna como anotacións en cada vértice. Para isto, encadenaremos o comando do seguinte xeito:

TEXTO JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Este comando representa:

  • O comando TEXT,
  • A condición do texto, neste caso xustificada, é por iso que a letra J,
  • O punto central do texto, escollemos Centro, por iso a letra C
  • A coordenada concatenada X, Y,
  • A continuación, o tamaño do texto escollemos 3,
  • O ángulo de rotación, neste caso 0,
  • Finalmente o texto que esperamos, que na primeira fila será o número 1

Xa se propagou ás outras celas, será o seguinte:

TEXTO JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXTO JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXTO JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXTO JC 374044.98,1580772.49 3 0A
TEXTO JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXTO JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXTO JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Lles chamei ficheiro geofumadas3.cdr

Activei a cor verde para notar a diferenza. Unha vez executado o script, temos o texto no tamaño indicado, xusto no centro da coordenada.

Descarga o O ficheiro AutoCAD neste exemplo.

O artigo mostra como se constrúe o modelo. Se ocupas o modelo en Excel, xa está construído para alimentar datos, Pódelo comprar aquí.

Deixe un comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado.

Este sitio usa Akismet para reducir o spam. Aprende a procesar os teus datos de comentarios.